"DNA Kariery"

O Projekcie

Projekt DNA kariery współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Realizowany jest przez AMD GROUP Michał Drymajło w ramach osi priorytetowej VII. Regionalny rynek pracy, Działanie 7.1 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy – projekty konkursowe
 
Okres realizacji projektu: 01.08.2018 r. do 29.02.2020 r.
Wartość projektu: 1 996 449,84 zł
Wkład Funduszy Europejskich:  1 696 982,36 zł
Zasięg projektu: województwo podkarpackie
 
Grupa docelowa
Wsparciem w projekcie objęte zostaną 72 osoby, w tym:
- osoby w wieku powyżej 29 roku życia,
- pozostające bez pracy, tj. osoby bezrobotne i bierne zawodowo
- zamieszkałe na terenie województwa podkarpackiego
Uczestnikami projektu będą osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy – 100 % Uczestników projektu stanowią osoby o niskich kwalifikacjach, tj. posiadające wykształcenie na poziomie max. ISCED3 (ponadgimnazjalne)włącznie.
 
Wśród grupy docelowej:
- min. 43 osób (tj. 60 % UP) – Kobiety
- min. 15 osób (tj. 20 % UP) – osoby bierne zawodowo
- min. 57 os. (tj. 80 % UP) – osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne
 
Cel projektu
Celem głównym projektu jest wzrost II 2020 r. aktywności zawodowej wśród 72 uczestników projektu, tj. pozostających poza rynkiem pracy (bezrobotnych i biernych zawodowo) osób w wieku powyżej 29 roku życia o niskich kwalifikacjach z województwa podkarpackiego poprzez nabycie przez minimum 75% z nich kwalifikacji zawodowych i uzyskanie przez minimum 44% zatrudnienia/samozatrudnienia dzięki objęciu ich kompleksowym programem aktywizacji zawodowej.
 
Formy wsparcia
Projekt zapewni kompleksowe wsparcie poprzez zastosowanie co najmniej 3 różnych instrumentów wsparcia w odniesieniu do każdego Uczestnika projektu, w tym obligatoryjnie IPD/ inny dokument pełniący analogiczną funkcję oraz staże/praktyki zawodowe i/lub subsydiowane zatrudnienie.
 
W ramach projektu Uczestnik otrzymuje niżej wymienione wsparcie:
 
IDENTYFIKACJA POTRZEB UCZESTNIKÓW PROJEKTU WRAZ Z OKREŚLENIEM ŚCIEŻKI WSPARCIA
Udzielenie wsparcia w projekcie poprzedza identyfikacja potrzeb każdego Uczestnika projektu. Doradca zawodowy (5h/os.) i psycholog (5h/os.) przeprowadzi indywidualne konsultacje z każdym Uczestnikiem projektu, podczas których zdiagnozuje m.in. potrzeby szkoleniowe i możliwości doskonalenia zawodowego, mocne i słabe strony Uczestnika projektu, ograniczenia i możliwości. Celem indywidualnych konsultacji z ww. specjalistami jest wsparcie Uczestników projektu w ich ukierunkowanie na pożądane działania w zakresie rozwoju kariery zawodowej. Na podstawie wyników diagnozy zostanie opracowany lub zaktualizowany dla każdego Uczestnika projektu IPD. Dzięki rzetelnej diagnozie każdego z Uczestnika projektu wsparcie w projekcie zostanie dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestnika projektu, wynikających z ich aktualnego stanu wiedzy, doświadczenia, zdolności i przeciwskazań do wykonywania danego zawodu.
IPD zostanie objętych 100% Uczestników projektu.
 
PORADNICTWO ZAWODOWE
Działanie wesprze Uczestników projektu w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia.
Zajęcia będą realizowane w formie:
 

  1. Grupowych zajęć poradnictwa zawodowego (6 gr. x śr. 12 os./gr w wymiarze 24h/gr)
    Szczegółowa tematyka zajęć ustalona w zależności od potrzeb grupy, wśród przewidywanych tematów znajduje się m.in. budowanie siebie jako atrakcyjnego pracownika, przygotowanie do skutecznego kontaktu z pracodawcą, regionalny i lokalny rynek pracy, informacje zawodowe, praca nad rozwijaniem uniwersalnych umiejętności pracowniczych
    np. komunikacji interpersonalnej, współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, zarządzania czasem pracy, radzenia sobie ze stereotypami i inne.
  2. Warsztatów skutecznego poszukiwania pracy (6 gr. x śr. 12 os./gr w wymiarze 24h/gr)
    Zajęcia przygotują Uczestników projektu do aktywnego poruszania się na rynku pracy i skutecznego kontaktu z pracodawcą. Uczestnicy projektu poznają m.in. źródła, metody i techniki poszukiwania pracy, poznają zasady i będą pracować nad opracowaniem dokumentów aplikacyjnych, wskazane możliwości budowania siatki kontaktów, Uczestnicy projektu zostaną przygotowani do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych z pracodawcami, poznają prawa i obowiązki pracownika, nauczą się budować relacje z otoczeniem w pracy.
  3. Indywidualnych porad doradcy zawodowego (śr. 4h/os.)
    Wsparcie stanowi uzupełnienie i rozszerzenie wsparcia udzielanego w formie zajęć grupowych. Szczególny zakres i wymiar wsparcia – według IPD i dotyczy zdiagnozowania trudności w zakresie aktywizacji zawodowej oraz wskazania działań w tym zakresie. Celem indywidualnych porad jest wsparcie Uczestników projektu w ograniczeniu indywidualnych trudności w funkcjonowaniu zawodowego, pomoc w niwelowaniu indywidualnych barier w zakresie rozwoju zawodowego, praca nad postawami Uczestników projektu.
  • USŁUGI POŚREDNICTWA PRACY

Pośrednik pracy będzie wspierał Uczestników projektu w pozyskiwaniu odpowiedniego zatrudnienia w wymiarze śr. 6h/os. Jego celem jest równocześnie dostarczenie pracodawcom pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych poprzez m.in.: pozyskiwanie ofert pracy od pracodawców i udostępnianie ich Uczestnikom projektu, inicjowanie i organizowanie kontaktów Uczestników projektu z pracodawcami, udostępnianie pracodawcom poszukującym pracowników informacji o Uczestnikach projektu pod kątem ich ewentualnego zatrudnienia. Ponadto Pośrednik pracy będzie analizował aktualną sytuację na rynku pracy w województwie podkarpackim, w tym dostępne oferty pracy/staży, informowanie Uczestników projektu o aktualnej sytuacji na rynku pracy,  będzie prowadził bieżący monitoring aktywności Uczestników projektu w poszukiwaniu pracy, w tym wyniki rozmów z pracodawcami. 
Pośrednik pracy przedstawi każdemu Uczestnikowi projektu minimum 2 indywidualne oferty pracy i 2 oferty stażu. Oferty zostaną  indywidualnie dobrane do profilu każdego Uczestnika projektu – jego możliwości i ograniczeń. Wszystkim Uczestnikom projektu zagwarantowano dostęp do wsparcia o takiej samej jakości.

  • ZINDYWIDUALIZOWANE SZKOLENIA UMOŻLIWIAJĄCE UZUPEŁNIENIE/NABYCIE KWALIFIKACJI I KOMPETENCJI ZAWODOWYCH

Realizowane szkolenia wynikać będą z opracowanego w projekcie IPD i będą się kończyć nabyciem kompetencji i/lub uzyskaniem kwalifikacji (szkolenia dopasowane do potrzeb i wspierające sytuację zawodową danego Uczestnika projektu na rynku pracy) potwierdzone odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem). Nabycie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji weryfikowane będzie poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (np. w formie egzaminu).
 
Realizowane szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestników projektu oraz zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy w województwie podkarpackim.
 
Na podstawie diagnozy potrzeb i możliwości Uczestników projektu oraz zapisów IPD zostaną zorganizowane:

  1. Kwalifikacyjne szkolenia zawodowe (ok. 100h/os.)
    Udział w szkoleniu umożliwi Uczestnikom projektu nabycie kwalifikacji zawodowych. Uzyskanie kwalifikacji zweryfikowane zostanie poprzez przeprowadzenie egzaminu przez Instytucje posiadające odpowiednie uprawnienia do ich walidowania i certyfikacji. Uczestnik projektu, który pozytywnie zda ww. egzamin, uzyska certyfikat potwierdzający nabycie kwalifikacji.
  2. Szkolenia kompetencyjne (ok. 64h/os.)
    Rezultatem realizacji ww. szkoleń będzie nabycie przez Uczestników projektu kompetencji zawodowych potwierdzonych odpowiednim dokumentem (certyfikat)zweryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (egzamin)
     
    STAŻE ZAWODOWE U PRACODAWCÓW
    Uczestnicy projektu zostaną skierowani na płatny staż zawodowy zgodnie z wynikami przeprowadzonej indywidualnej diagnozy  Uczestnika projektu i opracowanego IPD. Założono organizację staży dla 100 % Uczestników projektu w wymiarze 5 m-c/os. Staż zawodowy ma na celu umożliwienie Uczestnikom projektu nabycie umiejętności do samodzielnego wykonywania pracy, nabycie doświadczenia w środowisku pracy zwiększające jego szanse na uzyskanie zatrudnienia.
    Miejsca staży oraz pracodawcy dobierani będą pod kątem indywidualnych możliwości Uczestników projektu. Długość trwania staży (5 m-c) zorganizowana jest w celu wyposażenia Uczestników projektu w kompletną wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się w środowisku pracy, rozwoju umiejętności praktycznych niezbędnych w miejscu pracy, wyposażenie stażystów w cechy istotne z punktu widzenia pracodawców ( poczucie obowiązku, odpowiedzialność za powierzone zadania itp.)
     
    Dodatkowo W ramach projektu Uczestnik otrzymuje:
    - Ubezpieczenie NNW
    - Zwrot kosztów dojazdów na zajęcia i staże zawodowe
    - Zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi
    - Catering
    - Materiały szkoleniowe
    - Stypendium szkoleniowe
    - Stypendium stażowe
    - Badania lekarskie

DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ZAPRASZAMY ZARÓWNO KOBIETY JAK I MĘŻCZYZN
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

 

Wszelkich informacji udziela Biuro projektu:

AMD Group
ul. Piłsudskiego 34, 35-001 Rzeszów
(C.H. EUROPA II – 4 piętro)
kom.: 882 117 695
e-mail: biuro@amd-group.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 15:30