"Krok do przodu"

O Projekcie

Projekt Krok do przodu” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Realizowany jest przez AMD GROUP Michał Drymajło w partnerstwie z CREATIVE Małgorzata Stępień w ramach osi priorytetowej VII. Regionalny rynek pracy, Działanie 7.1 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy – projekty konkursowe
 
Okres realizacji projektu: 01.02.2019 r. do 31.03.2020 r.
Wartość projektu: 1 990 385,76 zł
Wkład Funduszy Europejskich:  1 691 827,89 zł
Zasięg projektu: województwo podkarpackie
 
Grupa docelowa
Wsparciem w projekcie objęte zostaną 70 kobiet, w tym kobiety:
- pozostające w wieku powyżej 29 roku życia,
- posiadające status osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo,
- zamieszkujące na terenie województwa podkarpackiego.
 
Wśród grupy docelowej:
- 50 kobiet  bezrobotnych
- 20 kobiet biernych zawodowo
 
Cel projektu
Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej 50 bezrobotnych i 20 biernych zawodowo uczestniczek projektu, w wieku powyżej 29 roku życia zamieszkujących  teren województwa podkarpackiego do 31.03.2020 r. dzięki kompleksowemu wsparciu aktywizacji zawodowej oraz uzyskaniu przez minimum 44%  tj. 31  z nich zatrudnienia.
 
Formy wsparcia
Projekt zakłada realizację wsparcia, dostosowanego do szczególnych potrzeb Grupy docelowej oraz wymagań regionalnego rynku pracy. Każda Kobieta otrzyma pełną ofertę wsparcia niezbędnego do poprawy jej sytuacji na rynku pracy celem uzyskania zatrudnienia. Zaproponowane wsparcie ma doprowadzić do integracji zawodowej kobiet i „zakotwiczenia” ich na rynku pracy za pomocą zestawu kompleksowych i spersonalizowanych działań, pozwalających na wzrost zatrudnienia Grupy docelowej.
 
W ramach projektu Uczestniczki otrzymują niżej wymienione wsparcie:
 
INDYWIDUALNE PORADNICTWO ZAWODOWE – IDENTYFIKACJA I DIAGNOZA POTRZEB, OPRACOWANIE /AKTUALIZACJA IPD ORAZ WERYFIKACJA NA KOLEJNYCH ETAPACH UCZESTNICTWA
 
Indywidualne poradnictwo  zawodowe w tym opracowanie i aktualizacja IPD konsultacje doradcy zawodowego (8h/os.) oraz psychologa (5h/os.). Podczas indywidualnego poradnictwa zawodowego doradca zawodowy zidentyfikuje potrzeby Uczestniczek projektu w zakresie edukacji zawodowej, oceni potencjał edukacyjny i zawodowy, określi stopień oddalenia od Rynku Pracy, zdiagnozuje potencjał i deficyty zawodowe Uczestniczek Projektu w kontekście możliwości udziału w szkoleniach zawodowych i podjęcia pracy w określonym kierunku. Psycholog dokonuje analizy odnośnie osobistych problemów ograniczeń i barier utrudniających Uczestniczkom Projektu znalezienie i utrzymanie pracy a także pomoże w ich rozwiązywaniu. W wyniku konsultacji doradca we współpracy z psychologiem opracuje IPD – weryfikowany i aktualizowany na każdym etapie realizacji projektu. Celem zajęć jest również budowanie podczas indywidualnych konsultacji ścieżki kariery Uczestniczki Projektu i postaw proaktywnego funkcjonowania na Rynku Pracy.  W celu ułatwienia udziału w zajęciach zostanie zapewniony zwrot kosztów dojazdów, opieki nad dzieckiem lub osobą zależną. Wsparciem objęte zostaną wszystkie Uczestniczki projektu
 
GRUPOWE PORADNICTWO ZAWODOWE
 
Grupowe poradnictwo zawodowe (56h/gr.) ma na celu efektywne przygotowanie Kobiet do wejścia na Rynek Pracy, wykreowania wizerunku Kobiety jako osoby świadomej swoich umiejętności i celów zawodowych oraz dobrze przygotowanej do podjęcia zatrudnienia. Tematyka zajęć m.in. :

  • efektywne komunikowanie,
  • zasady pisania dokumentów aplikacyjnych,
  • doskonalenie umiejętności personalnych,
  • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

 
Zajęcia będą miały charakter praktyczny z wykorzystaniem komputerów.  Wsparciem objęte zostaną wszystkie Uczestniczki projektu w wymiarze 7 gr. po 10 os./gr., które otrzymają materiały szkoleniowe, catering. Dodatkowo zostaną pokryte koszty dojazdu, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną.
 
SZKOLENIA ZAWODOWE
 
Wszystkie Kobiety objęte zostaną wsparciem w postaci szkoleń prowadzących do nabycia, podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, kompetencji zawodowych, dopasowanych do zdiagnozowanych potrzeb w tym zakresie.
Tematyka w/w szkoleń zaproponowana w oparciu o bieżącą analizę sytuacji na regionalnym rynku pracy, dokonaną na podstawie wyników IPD oraz m. in. prowadzenie przez pośrednika pracy rozeznania wśród pracodawców na zapotrzebowanie kwalifikacyjne/kompetencyjne (projekt uwzględnia współpracę z lokalnymi pracodawcami), analizy ofert pracy w województwie podkarpackim.
 

  1. Szkolenie w zakresie kwalifikacji zawodowej (śr. 80h/os.)

Kończą się egzaminem zewnętrznym, którego pozytywne zdanie przez uczestniczkę gwarantuje otrzymanie uznanego certyfikatu. Szkolenia kończyć się będą  uzyskaniem kwalifikacji, co zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem (certyfikatem), w rozumieniu wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 (Wyt. 14-20). Nabycie kwalifikacji zawodowych zostanie zweryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia w formie egzaminu.

  1. Szkolenie w zakresie kompetencji zawodowej ( śr. 80h/os.)

Programowanie szkoleń oparte na analizie luk kompetencyjnych z uwzględnieniem standardów w danej dziedzinie, następnie dokonana zostanie operacjonalizacji na cele poszczególnych szkoleń zgodnie z założeniami istniejących procedur.
 
Wszystkie szkolenia w ofercie projektu będą zgodne z etapami o których mowa w Wyt. 14-20. Kompetencje weryfikowane zgodnie z 4 etapami (zakres, wzorzec, ocena, porównanie). Każda Uczestniczka Projektu zostanie oceniona na podstawie testów walidacyjnych. Każda Uczestniczka Projektu będzie podlegała formalnej ocenie i walidacji potwierdzonej przez właściwy organ, że dana osoba osiągnęła efekty uczenia się spełniające określone standardy. Nastąpi też porównanie wyników oceny (etap III) z przyjętymi wymaganiami  (etapu II). To podejście ma na celu zapewnienie najwyższych efektów szkoleniowych ich trwałość i przeniesienie w środowisko pracy; zgodnych z oczekiwaniami pracodawcy i potrzebami Uczestniczki Projektu. Stosując tą koncepcję osiąga się wysoki procent zdawalności zewnętrznych egzaminów.
Proponowane w projekcie wsparcie szkoleniowe dotyczyć będzie możliwości uzyskania pożądanych na rynku kwalifikacji/kompetencji zawodowych (popartych diagnozą lokalnego rynku pracy), dając szanse znalezienie stałego zatrudnienia. Uczestniczki projektu otrzymają stypendium szkoleniowe i opiekę nad dzieckiem lub osobą zależną, zwrot kosztów dojazdu na szkolenia.   
 
STAŻE ZAWODOWE
Ze względu na brak lub małe doświadczenie zawodowe każda Uczestniczka Projektu będzie miała możliwość skorzystania z 6 miesięcznych staży zawodowych ułatwiających wyjście z bezrobocia oraz bierności zawodowej i dające szanse na stałe zatrudnienie.
Zaplanowany wymiar czasowy pozwala w pełni zaangażować się w zadania powierzone podczas stażu oraz zdobyć wystarczającą wiedzę i umiejętności aby efektywnie wykonywać pracę. Wsparcie to posłuży Uczestniczkom Projektu `do zdobycia wiedzy, doświadczenia, i umiejętności zawodowych niezbędnych do  zmiany swojej sytuacji na Rynku Pracy. Każde doświadczenie zawodowe przybliży je do osiągnięcia głównego celu projektu. Poznanie oczekiwań pracodawcy oraz praca w realnych warunkach zakładu pracy pozwoli Uczestniczkom Projektu na pokonanie barier mentalnych ale również zwiększy ich przewagę na rynku pracy. Staż będzie zbieżny z możliwościami, predyspozycjami Uczestniczek Projektu a także odbytymi wcześniej szkoleniami.  Wybór miejsc odbywania stażu będzie uwzględniał równość  szans Kobiet i Mężczyzn, pozwalający godzić życie rodzinne z czasem wykonywanej pracy. Starannie dokonywany będzie wybór miejsc w których Uczestniczki Projektu będą odbywać staże zawodowe z punktu widzenia kontynuacji zatrudnienia stażystów po zakończeniu finansowania stażu ze środków EFS. Organizacja w ramach projektu wysokiej jakości staży zawodowych zakładają zdobycie konkretnych umiejętności, nadzór i opiekę nad stażystą oraz monitorowanie jego postępów.  W trakcie odbywania stażu stażystom przysługują: stypendium stażowe – za każdy przepracowany miesiąc, zwroty kosztów badań lekarza medycyny pracy, zwrot za szkolenie wstępne BHP. Nadzór nad stażystami sprawować będzie opiekun stażu. Staż zakończy się wydaniem opinii o stażu. Każda Uczestniczka projektu otrzyma zaświadczenie o ukończeniu stażu.
 
POŚREDNICTWO PRACY
W celu trafnego doboru ofert z Rynku Pracy oraz pomocy przy ich wyborze Uczestniczki Projektu będą miały możliwości skorzystania z pośrednictwa pracy (10h/os.). W tym celu zostanie zatrudniony pośrednik pracy posiadający wykształcenie wyższe oraz min. 2 lata doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie/zwodzie. Jego zadaniem będzie:

  • Pozyskanie i utrzymanie kontaktów z pracodawcami,
  • Bieżące pozyskiwanie ofert pracy i stażu od pracodawców,
  • Informowanie Uczestniczek Projektu o wolnych miejscach pracy/stażu i możliwościach ich podjęcia,
  • Przedstawienie uczestniczkom ofert pracy (min. 8) oraz staży,
  • Kontaktowanie Uczestniczek Projektu z pracodawcami,
  • Pomoc w tworzeniu i wypełnieniu dokumentów aplikacyjnych,
  • Pozyskiwanie informacji o rynku pracy,

Pośrednictwo będzie odpowiadało potrzebom zdiagnozowanych na etapie IPD oraz pogłębione zostanie podczas wstępnej indywidualnej rozmowy przeprowadzanej przez pośrednika pracy.
Produktem końcowym będzie ankieta pośrednictwa pracy zawierająca najważniejsze informacje niezbędne do zdiagnozowania sytuacji zawodowej Uczestniczek Projektu oraz efektywnego doboru ofert pracy dostosowanych do predyspozycji, możliwości i umiejętności Uczestniczek Projektu. W trakcie wsparcia Uczestniczki Projektu otrzymują również zwrot kosztów dojazdu oraz opieki nad dzieckiem lub osobą zależną.
 
Dodatkowo W ramach projektu Uczestniczki otrzymują:
- Zwrot kosztów dojazdu na zajęcia
- Zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi
- Catering
- Materiały szkoleniowe
- Stypendium stażowe i szkoleniowe
- Szkolenie BHP
- Badania lekarskie
- ubezpieczenie NNW

Biuro projektu:

AMD GROUP
ul. Piłsudskiego 34 (C.H. EUROPA II – 4 piętro), 35-001 Rzeszów
Czynne 7:30-15:30 (poniedziałek-piątek)
kom.: 882 117 695, e-mail: krokdoprzoduue@gmail.com

DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ZAPRASZAMY KOBIETY
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

 

Wszelkich informacji udziela Biuro projektu:

ul. Piłsudskiego 34 (C.H. EUROPA II - 4 piętro)
35-001 Rzeszów
kom.: 882 117 695
e-mail: krokdoprzoduue@gmail.com
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 15:30